ISC1812ES1R2K
Mfr.Part #
ISC1812ES1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 429MA 380MOHM SM
Fixed Inductors
Case Code (Imperial) :
Published :
Inductance Tolerance :
10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Current Rating :
429mA
Test Frequency :
7.96MHz
Number of Terminations :
2
Depth :
3.4mm
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Body Material :
Ferrite
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Max DC Current :
429mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
3.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 13 INCH
Case Code (Metric) :
RMS Current (Irms) :
429mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Current :
429mA
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Pbfree Code :
yes
Construction :
Molded Chip
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
1.2μH
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Q Factor :
30
Surface Mount
Military Standard :
Not
Material - Core :
Iron Powder
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
DC Resistance (DCR) :
380mOhm Max
Datasheets
ISC1812ES1R2K
Vishay / Dale ISC1812ES1R2K
ISC1812ES1R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD