ISC1812ER181J
Mfr.Part #
ISC1812ER181J
Description
FIXED IND 180UH 111MA 5.72OHM SM
Q @ Freq :
40 @ 796kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Wirewound
Test Frequency :
796kHz
Frequency - Self Resonant :
4.5MHz
Number of Pins :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.4958mm
Current Rating (Amps) :
111mA
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3.2004mm
Max DC Current :
111mA
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
180μH
Type :
Wirewound
Weight :
26.988746mg
Published :
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
DC Resistance (DCR) :
5.72Ohm Max
Current Rating :
111mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Height :
3.4mm
Datasheets
ISC1812ER181J
Vishay / Dale ISC1812ER181J
ISC1812ER181J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD