ISC1812BN1R5K
Mfr.Part #
ISC1812BN1R5K
Description
FIXED IND 1.5UH 418MA 400MOHM SM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
418mA
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Case Code (Metric) :
Construction :
Molded Chip
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Iron Powder
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
3.4mm
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
Series :
ISC-1812
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
7.96MHz
Inductance :
1.5μH
Current Rating :
418mA
HTS Code :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Datasheets
ISC1812BN1R5K
Vishay / Dale ISC1812BN1R5K
ISC1812BN1R5K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD