ISC1812BN180J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISC1812BN180J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 238MA 1.24OHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
3.4mm
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
1.24Ohm Max
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Iron Powder
Construction :
Molded Chip
Max DC Current :
238mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Tolerance :
±5%
Inductance :
18μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Test Frequency :
2.52MHz
Packaging :
Bulk
Series :
ISC-1812
Case Code (Metric) :
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Shielding :
Shielded
Case Code (Imperial) :
Published :
Current Rating :
238mA
Datasheets
ISC1812BN180J
Vishay / Dale ISC1812BN180J
ISC1812BN180J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD