ISC1210ER470K
Mfr.Part #
ISC1210ER470K
Description
FIXED IND 47UH 100MA 8 OHM SMD
Stock
675
In Stock :
675
Fixed Inductors
DC Current :
100mA
Case Code (Metric) :
3225
Current :
175mA
Case Code (Imperial) :
1210
Current Rating :
100mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
47μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Max DC Current :
100mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Test Frequency :
2.52MHz
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Iron Powder
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Height :
2.41mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Shielding :
yes
Depth :
2.69mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Q Factor :
30
Military Standard :
Not
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
ISC1210ER470K
Vishay / Dale ISC1210ER470K
ISC1210ER470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD