ISC1210ER270J
Mfr.Part #
ISC1210ER270J
Description
FIXED IND 27UH 125MA 3.3 OHM SMD
Frequency - Self Resonant :
14.5MHz
Tolerance :
±5%
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Shielding :
yes
DC Resistance (DCR) :
3.3Ohm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Material - Core :
Iron Powder
Published :
Height :
2.41mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Current Rating :
125mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.69mm
Test Frequency :
2.52MHz
Max DC Current :
125mA
JESD-609 Code :
e3
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Inductance :
27μH
HTS Code :
Weight :
15.989131mg
Datasheets
ISC1210ER270J
Vishay / Dale ISC1210ER270J
ISC1210ER270J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD