ISC1210EB5R6J
Mfr.Part #
ISC1210EB5R6J
Description
FIXED IND 5.6UH 210MA 1.4OHM SMD
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Shielding :
Shielded
Depth :
2.69mm
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm Max
Max DC Current :
210mA
Height :
2.41mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Inductance :
5.6μH
Material - Core :
Iron Powder
Current Rating :
210mA
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Test Frequency :
7.96MHz
Packaging :
Bulk
Datasheets
ISC1210EB5R6J
Vishay / Dale ISC1210EB5R6J
ISC1210EB5R6J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD