ISC1210EB1R8J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISC1210EB1R8J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 850MOHM SM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
1.8μH
Series :
ISC-1210
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
yes
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Test Frequency :
7.96MHz
Max DC Current :
350mA
Type :
Wirewound
Material - Core :
Iron Powder
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.69mm
Height :
2.41mm
DC Resistance (DCR) :
850mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Current Rating :
350mA
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
85MHz
Packaging :
Bulk
Datasheets
ISC1210EB1R8J
Vishay / Dale ISC1210EB1R8J
ISC1210EB1R8J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD