IS66WVO8M8DBLL-166BLI
Mfr.Part #
IS66WVO8M8DBLL-166BLI
Package / Case
24-TBGA
Description
IC PSRAM 64MBIT SPI OCTL 24TFBGA
Stock
476
In Stock :
476
Memory
Subcategory :
Memory and Data Storage
Memory Format :
PSRAM
ISSI
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
ISSI
Clock Frequency :
166 MHz
Product Status :
Active
Interface Type :
Serial
Voltage - Supply :
2.7V ~ 3.6V
Memory Type :
Volatile
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Mounting Style :
SMD/SMT
Write Cycle Time - Word, Page :
36ns
Base Product Number :
IS66WVO8M8
Series :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Organization :
8M x 8
Product Type :
SRAM
Memory Size :
64Mbit
Supplier Device Package :
24-TFBGA (6x8)
Package / Case :
24-TBGA
Organization :
8 M x 8
Memory Interface :
SPI - Octal I/O
Packaging :
Tray
Package :
Tray
- Memory IC - Series
IS66WVO8M8DBLL-166BLI Overview
There is a Volatile memory type associated with this device. Tray-cases are available. There is a 24-TBGA case embedded in it. 64Mbit is the chip's memory size. PSRAM-format memory is used in this device, which is a mainstream design. Due to its wide operating temperature range, this device can be used in a wide variety of demanding applications. The supply voltage can be up to 2.7V ~ 3.6V. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In this memory, the clock frequency rotation is within an 166 MHz range. Its target applications rely heavily on the - series memory devices. Memory & Data Storage-types are usually considered to be this component.