IS65C1024AL-45QLA3
Mfr.Part #
IS65C1024AL-45QLA3
Package / Case
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32SOP
Memory
Pin Count :
32
Standby Current-Max :
0.000035A
Write Cycle Time - Word, Page :
45ns
Power Supplies :
5V
Pbfree Code :
yes
I/O Type :
COMMON
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Access Time (Max) :
45 ns
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
5V
Number of Ports :
1
Word Size :
8B
Address Bus Width :
17b
Memory Format :
SRAM
Number of Functions :
1
Memory Interface :
Parallel
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Nominal Supply Current :
35mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
3.05mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
32
Density :
1 Mb
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Length :
20.495mm
Mounting Type :
Surface Mount
Standby Voltage-Min :
2V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Operating Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Memory Width :
8
Memory Type :
Volatile
Output Characteristics :
3-STATE
Number of Terminations :
Introducing Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS65C1024AL-45QLA3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:32, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:32-SOIC (0.445, 11.30mm Width), Number of Terminations:32, IS65C1024AL-45QLA3 pinout, IS65C1024AL-45QLA3 datasheet PDF, IS65C1024AL-45QLA3 amp .Beyond Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS65C1024AL-45QLA3 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.