IS43TR82560B-15HBL
Mfr.Part #
IS43TR82560B-15HBL
Manufacturer
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI)
Package / Case
78-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 2GBIT PARALLEL 78TWBGA
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Factory Lead Time :
8 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Sequential Burst Length :
48
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PBGA-B78
Packaging :
Tray
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Terminal Pitch :
0.8mm
Operating Temperature :
0°C~95°C TC
Memory Interface :
Parallel
Memory Size :
2Gb 256M x 8
Number of Ports :
1
Clock Frequency :
667MHz
Package / Case :
78-TFBGA
Memory Density :
2147483648 bit
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.425V
Supply Voltage :
1.5V
Length :
10.5mm
I/O Type :
COMMON
Number of Terminations :
78
Memory Format :
DRAM
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Power Supplies :
1.5V
Standby Current-Max :
0.014A
Access Time :
20ns
Refresh Cycles :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.575V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Supply Current-Max :
0.245mA
Output Characteristics :
3-STATE
Memory Type :
Volatile
Interleaved Burst Length :
48
Terminal Position :
BOTTOM
Memory Width :
8
Organization :
256MX8
Height Seated (Max) :
1.2mm
Width :
8mm