IS43TR16128A-15HBLI
Mfr.Part #
IS43TR16128A-15HBLI
Package / Case
96-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 2GBIT PARALLEL 96TWBGA
Memory
Mount :
1
I/O Type :
COMMON
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
96
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Sequential Burst Length :
48
ECCN Code :
EAR99
Memory Width :
16
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.425V
Mounting Type :
Surface Mount
Density :
2 GB
Number of Functions :
1
Standby Current-Max :
0.02A
Memory Interface :
Parallel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e1
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Operating Supply Voltage :
1.5V
Access Time :
20ns
Memory Size :
2Gb 128M x 16
Supply Voltage :
1.5V
Data Bus Width :
16b
Number of Terminations :
96
Refresh Cycles :
Terminal Position :
BOTTOM
HTS Code :
Max Supply Current :
286mA
Organization :
128MX16
Memory Format :
DRAM
Interleaved Burst Length :
48
Clock Frequency :
667MHz
Nominal Supply Current :
140mA
Height Seated (Max) :
1.2mm
Packaging :
Tray
Number of Pins :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.575V
Output Characteristics :
3-STATE
Package / Case :
96-TFBGA
Terminal Pitch :
0.8mm
Length :
13mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~95°C TC