IS43TR16128A-15HBL
Mfr.Part #
IS43TR16128A-15HBL
Package / Case
96-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 2GBIT PARALLEL 96TWBGA
Operating Temperature :
0°C~95°C TC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Pin Count :
96
Memory Width :
16
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Supply Voltage :
1.5V
Output Characteristics :
3-STATE
Package / Case :
96-TFBGA
Data Bus Width :
16b
Number of Functions :
1
Standby Current-Max :
0.02A
Additional Feature :
AUTO SELF REFRESH MODE, ALSO OPERATES AT 1.35 V NOMINAL SUPPLY
ECCN Code :
EAR99
I/O Type :
COMMON
Supply Voltage :
1.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Density :
2 GB
Number of Pins :
96
Memory Interface :
Parallel
Memory Size :
2Gb 128M x 16
Interleaved Burst Length :
48
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.425V
Address Bus Width :
17b
Organization :
128MX16
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
Packaging :
Tray
Sequential Burst Length :
48
Nominal Supply Current :
140mA
Memory Type :
Volatile
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Ports :
1
Mount :
Surface Mount
Clock Frequency :
667MHz
Refresh Cycles :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Length :
13mm
Access Time :
20ns
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.575V
Number of Terminations :
Max Supply Current :
286mA