IS43R16320D-5TLI-TR
Mfr.Part #
IS43R16320D-5TLI-TR
Manufacturer
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI)
Package / Case
66-TSSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 512MBIT PAR 66TSOP II
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Supplies :
2.6V
Memory Interface :
Parallel
Access Time :
700ps
Voltage - Supply :
2.5V~2.7V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Organization :
32MX16
Standby Current-Max :
0.025A
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Pins :
66
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Size :
512Mb 32M x 16
Pbfree Code :
yes
Interleaved Burst Length :
248
Supply Voltage :
2.6V
Memory Density :
536870912 bit
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
66
Output Characteristics :
3-STATE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Memory Width :
16
Number of Ports :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Type :
Volatile
Data Bus Width :
16b
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Sequential Burst Length :
248
Package / Case :
Refresh Cycles :
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Length :
22.22mm
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Memory Format :
DRAM
Supply Current-Max :
0.43mA
I/O Type :
COMMON
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Clock Frequency :
200MHz
Introducing Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS43R16320D-5TLI-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:66, Number of Terminations:66, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:66-TSSOP (0.400, 10.16mm Width), IS43R16320D-5TLI-TR pinout, IS43R16320D-5TLI-TR datasheet PDF, IS43R16320D-5TLI-TR amp .Beyond Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS43R16320D-5TLI-TR ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.