IS43LR16640A-6BLI
Mfr.Part #
IS43LR16640A-6BLI
Package / Case
60-TFBGA
Description
IC DRAM 1GBIT PARALLEL 60TWBGA
Stock
10
In Stock :
10
Memory
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Factory Lead Time :
14 Weeks
Access Time :
5ns
Supply Voltage :
1.8V
Clock Frequency :
166MHz
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Memory Size :
1Gb 64M x 16
Memory Format :
DRAM
HTS Code :
Pin Count :
60
Package / Case :
60-TFBGA
Qualification Status :
Not Qualified
Nominal Supply Current :
85mA
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.95V
Density :
1 Gb
Interleaved Burst Length :
248
Terminal Position :
BOTTOM
Packaging :
Tray
Address Bus Width :
14b
Sequential Burst Length :
248
Mounting Type :
Surface Mount
I/O Type :
COMMON
Memory Interface :
Parallel
Standby Current-Max :
0.005A
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Memory Type :
Volatile
Number of Terminations :
60
Voltage - Supply :
1.7V~1.95V
Organization :
64MX16
Number of Pins :
Operating Supply Voltage :
1.8V
Length :
10mm
Output Characteristics :
3-STATE
Refresh Cycles :
8192
Data Bus Width :
16b
Terminal Pitch :
0.8mm
Memory Width :
16
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mount :
Surface Mount
Number of Ports :
1
Height Seated (Max) :
1.1mm