IS43LR16640A-6BL
Mfr.Part #
IS43LR16640A-6BL
Package / Case
60-TFBGA
Description
IC DRAM 1GBIT PARALLEL 60TWBGA
Volatile
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Memory Width :
16
Number of Pins :
60
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.95V
Terminal Position :
BOTTOM
Memory Interface :
Parallel
Organization :
64MX16
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
10mm
Clock Frequency :
166MHz
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
1.8V
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Packaging :
Tray
Pin Count :
60
Refresh Cycles :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Mount :
Surface Mount
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Address Bus Width :
14b
Standby Current-Max :
0.005A
Density :
1 Gb
Data Bus Width :
16b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Voltage - Supply :
1.7V~1.95V
HTS Code :
Interleaved Burst Length :
248
I/O Type :
COMMON
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Sequential Burst Length :
248
Supply Current-Max :
0.085mA
Memory Size :
1Gb 64M x 16
Height Seated (Max) :
1.1mm
Output Characteristics :
3-STATE
Operating Supply Voltage :
1.8V
Terminal Pitch :
0.8mm