IS43DR16160B-25DBL
Mfr.Part #
IS43DR16160B-25DBL
Package / Case
84-TFBGA
Memory
Data Bus Width :
16b
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Organization :
16MX16
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clock Frequency :
400MHz
Memory Format :
DRAM
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e1
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interleaved Burst Length :
48
Length :
12.5mm
Memory Interface :
Parallel
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Memory Size :
256Mb 16M x 16
Supply Current-Max :
0.33mA
Package / Case :
84-TFBGA
Power Supplies :
1.8V
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Terminations :
84
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Access Time :
400ps
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Memory Width :
16
I/O Type :
COMMON
Number of Pins :
84
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Qualification Status :
Not Qualified
Sequential Burst Length :
48
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.8mm
Supply Voltage :
1.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
1.2mm
Standby Current-Max :
0.025A