IRKH26/12A
Mfr.Part #
IRKH26/12A
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 2)
Description
SCR DBL LOSCR 1200V 27A ADDAPAK
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A 420A
UPPER
Lead Free :
Contains Lead
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
On-State Current-Max :
27000A
Isolated
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
490 A
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Number of Terminations :
5
Holding Current-Max :
200mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Pin Count :
5
HTS Code :
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Leakage Current (Max) :
15mA
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Surface Mount :
No
Voltage - Off State :
1.2kV
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
KH26
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 2)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
60A
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Bulk
Current Rating :
27A