IRKE56/10A
Mfr.Part #
IRKE56/10A
Package / Case
ADD-A-PAK (2)
Description
DIODE GEN PURP 1KV 60A ADD-A-PAK
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Position :
UPPER
Number of Phases :
1
Mounting Type :
Chassis Mount
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Operating Temperature (Max) :
150°C
Forward Voltage-Max :
1.51V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Terminal Form :
UNSPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
3
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Average Rectified Current :
60A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Published :
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Unknown
Diode Type :
Standard
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Packaging :
Bulk
Case Connection :
Isolated
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
ADD-A-PAK (2)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1680A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 1000V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Datasheets
IRKE56/10A
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 10mA @ 1000V 3-Termination Bulk ADD-A-PAK (2) Chassis Mount
IRKE56/10A Overview
This device has an average rectified current of 60A volts.
IRKE56/10A Features
an average rectified current of 60A volts
IRKE56/10A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
IRKE56/10A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB