IRKE166/14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRKE166/14
Manufacturer
Vishay
Package / Case
INT-A-PAK (2)
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 165A MODULE
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Average Rectified Current :
165A
Supplier Device Package :
Module
Published :
Base Part Number :
KE166
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Type :
Standard
Package / Case :
INT-A-PAK (2)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 1400V
Current - Average Rectified (Io) :
165A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
IRKE166/14
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 20mA @ 1400V Bulk INT-A-PAK (2) Chassis Mount
IRKE166/14 Overview
A rectified current of 165A volts is averaged for this device.
IRKE166/14 Features
an average rectified current of 165A volts
IRKE166/14 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
IRKE166/14 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB