IRFS11N50A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRFS11N50A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 11A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1423pF @ 25V
Rise Time :
35ns
Continuous Drain Current (ID) :
11A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Pins :
3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Vgs (Max) :
±30V
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Channels :
1
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Drain to Source Resistance :
520mOhm
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
D2PAK
Turn On Delay Time :
14 ns
Length :
10.67mm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
52nC @ 10V
Height :
4.83mm
Weight :
1.437803g
Width :
9.65mm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Tc
Max Operating Temperature :
150°C
FET Type :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
520mOhm @ 6.6A, 10V
Turn-Off Delay Time :
32 ns
Published :
Rds On Max :
520 mΩ
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Current Rating :
11A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Power Dissipation-Max :
170W Tc
Element Configuration :
Single
Fall Time (Typ) :
28 ns
Input Capacitance :
1.423nF
Datasheets
IRFS11N50A
Vishay IRFS11N50A
N-Channel Tube 520mOhm @ 6.6A, 10V ±30V 1423pF @ 25V 52nC @ 10V 500V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IRFS11N50A Overview
The maximum input capacitance of this device is 1423pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 11A.When VGS=500V, and ID flows to VDS at 500VVDS, the drain-source breakdown voltage is 500V in this device.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 32 ns.MOSFETs exhibit Drain-to-Source Resistance when a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias them into the on state, and this device's resistance is 520mOhm.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 14 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 500V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IRFS11N50A Features
a continuous drain current (ID) of 11A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 32 ns
single MOSFETs transistor is 520mOhm
a 500V drain to source voltage (Vdss)