IRF03ST470J
Mfr.Part #
IRF03ST470J
Description
FIXED IND 47UH 340MA 1.22 OHM TH
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Max DC Current :
340mA
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Diameter :
0.635 mm
DC Resistance (DCR) :
1.22Ohm Max
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
47μH
Packing Method :
TR
Construction :
Epoxy Coated
ROHS3 Compliant
Lead Length :
36.515mm
Size / Dimension :
0.170Diax0.385L 4.32mmx9.78mm
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Datasheets
IRF03ST470J
IRF03ST470J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD