IRF03SH270K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRF03SH270K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 27UH 390MA 940 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
940mOhm Max
Packaging :
Tape and Reel
Packing Method :
TR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Construction :
Epoxy Coated
Material - Core :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Package / Case :
Axial
Inductance :
27μH
Series :
IRF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
0.635 mm
Max DC Current :
390mA
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant :
25MHz
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
36.515mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.170Diax0.385L 4.32mmx9.78mm
Datasheets
IRF03SH270K
IRF03SH270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD