IRF03BH390K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRF03BH390K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39UH 350MA 1.12 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
IRF
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
No
Max DC Current :
350mA
Test Frequency :
2.5MHz
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Construction :
Epoxy Coated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.635 mm
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
14.5MHz
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Special Feature :
Q MEASURED AT 2.5MHZ
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.170Diax0.385L 4.32mmx9.78mm
DC Resistance (DCR) :
1.12Ohm Max
Pbfree Code :
Q Factor :
50
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
36.515mm
Inductance :
39μH
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Datasheets
IRF03BH390K
IRF03BH390K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD