IRF01SH680K
Mfr.Part #
IRF01SH680K
Description
FIXED IND 68UH 185MA 2.9 OHM TH
Fixed Inductors
Construction :
Epoxy Coated
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
36.515mm
Inductance :
68μH
Material - Core :
Ferrite
Lead Diameter :
0.508 mm
Package / Case :
Axial
Published :
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
2.9Ohm Max
Shielding :
Unshielded
Packing Method :
TR
Tolerance :
±10%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Q @ Freq :
60 @ 2.5MHz
Max DC Current :
185mA
Mounting Type :
Through Hole
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Datasheets
IRF01SH680K
IRF01SH680K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD