IRF01SH102J
Mfr.Part #
IRF01SH102J
Description
FIXED IND 1MH 60MA 26 OHM TH
Tolerance :
±5%
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Packaging :
Tape and Reel
Inductance :
1mH
DC Resistance (DCR) :
26Ohm Max
Max DC Current :
60mA
Material - Core :
Ferrite
Factory Lead Time :
10 Weeks
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
1.4MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Datasheets
IRF01SH102J
IRF01SH102J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD