IRF01RU4R7K
Mfr.Part #
IRF01RU4R7K
Description
FIXED IND 4.7UH 530MA 350MOHM TH
Max DC Current :
530mA
Number of Terminations :
2
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
DC Current :
530mA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
0.508 mm
Frequency - Self Resonant :
75MHz
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Military Standard :
Not
Series :
IRF
Test Frequency :
7.9MHz
Packing Method :
TR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Material - Core :
Ferrite
Pbfree Code :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead Length :
36.515mm
Surface Mount :
Resistance :
350mOhm
Packaging :
Tape and Reel
Special Feature :
Q MEASURED AT 7.9MHZ
Inductance :
4.7μH
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Epoxy Coated
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
IRF01RU4R7K
IRF01RU4R7K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD