IRF01BH561K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IRF01BH561K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560UH 85MA 13 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
2.35MHz
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ferrite
Lead Diameter :
0.508 mm
Construction :
Epoxy Coated
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Terminal Shape :
Wire
Max DC Current :
85mA
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
IRF
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
13Ohm Max
Published :
Inductance :
560μH
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead Length :
36.515mm
Test Frequency :
0.79MHz
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.79MHZ
Datasheets
IRF01BH561K
IRF01BH561K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD