IRF01BH1R5J
Mfr.Part #
IRF01BH1R5J
Description
FIXED IND 1.5UH 700MA 200MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Radiation Hardening :
No
Construction :
Epoxy Coated
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.508 mm
Packaging :
Bulk
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Tolerance :
±5%
Inductance :
1.5μH
Max DC Current :
700mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Length :
36.515mm
Datasheets
IRF01BH1R5J
IRF01BH1R5J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD