IPN50R650CEATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPN50R650CEATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
SOT-223-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 9A SOT223
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
650m Ω @ 1.8A, 13V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15nC @ 10V
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
5W Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Reach Compliance Code :
not_compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
13V
Number of Pins :
3
Published :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
ECCN Code :
EAR99
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
9A Tc
Package / Case :
SOT-223-3
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
CoolMOS™ CE
Mounting Type :
Surface Mount
Continuous Drain Current (ID) :
9A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
342pF @ 100V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 150μA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vgs (Max) :
±20V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Threshold Voltage :
3V
Datasheets
IPN50R650CEATMA1
Infineon Technologies IPN50R650CEATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 650m Ω @ 1.8A, 13V ±20V 342pF @ 100V 15nC @ 10V 500V SOT-223-3