IME30-15BPOZC0K
Mfr.Part #
IME30-15BPOZC0K
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Stock
9
In Stock :
9
Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Response Frequency :
500Hz
Voltage - Supply :
10V~30V
Operating Temperature :
-25°C~75°C
Output Type :
PNP-NC, 3-Wire
Sensing Distance :
0.591 (15mm)
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Datasheets
IME30-15BPOZC0K
SICK IME30-15BPOZC0K
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
IME30-15BPOZC0K Overview
IME30-15BPOZC0K Features
Operating Temperature: -25°C~75°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IME30-15BPOZC0K Applications
There are a lot of SICK, Inc.
IME30-15BPOZC0K Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD