IME30-10BNOZW2K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IME30-10BNOZW2K
Manufacturer
SICK
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
Ingress Protection :
IP67
Indicator :
LED
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Cable Leads
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Factory Lead Time :
3 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~75°C TA
Response Frequency :
500Hz
Sensor Type :
Inductive
Material - Body :
Plastic
Voltage - Supply :
10V~30V
Datasheets
IME30-10BNOZW2K
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 Plastic Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
IME30-10BNOZW2K Overview
IME30-10BNOZW2K Features
Operating Temperature: -25°C~75°C TA
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
IME30-10BNOZW2K Applications
There are a lot of SICK, Inc.
IME30-10BNOZW2K Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD