IMC1812RW471K
Mfr.Part #
IMC1812RW471K
Description
FIXED IND 470UH 62MA 26 OHM SMD
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
790kHz
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.2004mm
Height :
3.4mm
Frequency - Self Resonant :
3MHz
DC Resistance (DCR) :
26Ohm Max
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
Max DC Current :
62mA
Inductance :
470μH
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
62mA
Current Rating (Amps) :
62mA
Length :
4.4958mm
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
IMC1812RW471K
Vishay / Dale IMC1812RW471K
IMC1812RW471K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD