IMC1008ER1R0J
Mfr.Part #
IMC1008ER1R0J
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 1UH 120MA 3.3 OHM SMD
Fixed Inductors
Number of Pins :
2
Material - Core :
Ceramic
Q Factor :
35
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Current Rating (Amps) :
120mA
Width :
2.0066mm
Tolerance :
±5%
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Frequency - Self Resonant :
310MHz
Termination :
SMD/SMT
Inductance :
1μH
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Type :
Wirewound
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Surface Mount
Composition :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
3.3Ohm Max
Case Code (Metric) :
Depth :
2.3mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
REACH SVHC :
Unknown
Length :
2.8mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
IMC-1008
Current Rating :
120mA
DC Current :
120mA
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Height :
1.6mm
Supplier Device Package :
Inductance Tolerance :
5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Case Code (Imperial) :
Max DC Current :
120mA
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
25MHz
Datasheets
IMC1008ER1R0J
IMC1008ER1R0J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD