IMC1812RV8R2J
Mfr.Part #
IMC1812RV8R2J
Description
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4OHM SMD
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Max DC Current :
270mA
Height :
3.4mm
Material - Core :
Iron Powder
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Test Frequency :
7.96MHz
Current Rating (Amps) :
270mA
Width :
3.2004mm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Current Rating :
270mA
Length :
4.4958mm
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm Max
Inductance :
8.2μH
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Datasheets
IMC1812RV8R2J
Vishay / Dale IMC1812RV8R2J
IMC1812RV8R2J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD