IMC1812RV6R8K
Mfr.Part #
IMC1812RV6R8K
Description
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2OHM SMD
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Test Frequency :
7.96MHz
Current Rating (Amps) :
285mA
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Inductance :
6.8μH
Material - Core :
Iron Powder
Tolerance :
±10%
Length :
4.4958mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
3.4mm
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Width :
3.2004mm
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Max DC Current :
285mA
Current Rating :
285mA
Datasheets
IMC1812RV6R8K
Vishay / Dale IMC1812RV6R8K
IMC1812RV6R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD