IMC1812RV3R3K
Mfr.Part #
IMC1812RV3R3K
Description
FIXED IND 3.3UH 355MA 800MOHM SM
Tolerance :
±10%
Height :
4mm
Case Code (Metric) :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
Current Rating :
355mA
Material - Core :
Iron Powder
Test Frequency :
7.96MHz
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Max DC Current :
355mA
Inductance :
3.3μH
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Current Rating (Amps) :
355mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.4958mm
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Width :
3.2004mm
Weight :
26.988746mg
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
IMC1812RV3R3K
Vishay / Dale IMC1812RV3R3K
IMC1812RV3R3K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD