IMC1812RQ12NM
Mfr.Part #
IMC1812RQ12NM
Description
FIXED IND 12NH 450MA 200MOHM SMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
1GHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Q @ Freq :
50 @ 50MHz
Current Rating (Amps) :
450mA
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Height :
3.4mm
Current Rating :
450mA
Length :
4.4958mm
Inductance :
12nH
Material - Core :
Non-Magnetic
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Test Frequency :
50MHz
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
3.2004mm
Tolerance :
±20%
Max DC Current :
450mA
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Datasheets
IMC1812RQ12NM
Vishay / Dale IMC1812RQ12NM
IMC1812RQ12NM datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD