IMC1812RQ101J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC1812RQ101J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 110MA 8 OHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Supplier Device Package :
Material - Core :
Iron Powder
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current Rating (Amps) :
110mA
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±5%
Length :
4.4958mm
Test Frequency :
790kHz
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
110mA
Max Operating Temperature :
125°C
Type :
Wirewound
Published :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Series :
IMC-1812
Frequency - Self Resonant :
8MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductance :
100μH
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
110mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.2004mm
Mount :
Surface Mount
Height :
3.4mm
Datasheets
IMC1812RQ101J
Vishay / Dale IMC1812RQ101J
IMC1812RQ101J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD