IMC1812ES68NM
Mfr.Part #
IMC1812ES68NM
Description
FIXED IND 68NH 450MA 350MOHM SMD
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Material - Core :
Non-Magnetic
Shielding :
Unshielded
Inductance :
68nH
Height :
3.4mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Q @ Freq :
40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant :
800MHz
Length :
4.4958mm
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
450mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±20%
Depth :
3.4mm
Max DC Current :
450mA
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.2004mm
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Mount :
Surface Mount
Composition :
Wirewound
Test Frequency :
50MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Current :
450mA
Series :
IMC-1812
Current Rating (Amps) :
450mA
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Datasheets
IMC1812ES68NM
Vishay / Dale IMC1812ES68NM
IMC1812ES68NM datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD