IMC1812ES4R7K
Mfr.Part #
IMC1812ES4R7K
Description
FIXED IND 4.7UH 315MA 1 OHM SMD
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
IMC-1812
Weight :
26.988746mg
Number of Functions :
1
Max DC Current :
315mA
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
Unknown
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Iron Powder
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Current Rating :
315mA
Military Standard :
Not
Shielding :
No
Depth :
3.4mm
Height :
4mm
Mount :
Surface Mount
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 7.96
DC Current :
315mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
7.96MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
4
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
Q Factor :
50
Surface Mount
Inductance Tolerance :
10%
Frequency - Self Resonant :
35MHz
Construction :
Molded Chip
Pbfree Code :
yes
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
4.7μH
Datasheets
IMC1812ES4R7K
Vishay / Dale IMC1812ES4R7K
IMC1812ES4R7K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD