IMC1812ES181J
Mfr.Part #
IMC1812ES181J
Description
FIXED IND 180UH 102MA 9.5OHM SMD
Fixed Inductors
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Material - Core :
Ferrite
Termination :
SMD/SMT
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Max DC Current :
102mA
Inductance :
180μH
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Construction :
Molded Chip
Current Rating :
102mA
Frequency - Self Resonant :
5MHz
HTS Code :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
JESD-609 Code :
e3
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.79MHZ
Shielding :
No
Inductance Tolerance :
5%
Test Frequency :
790kHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
9.5Ohm Max
Q Factor :
40
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
18 Weeks
Depth :
3.4mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±5%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Height :
3.4mm
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
Datasheets
IMC1812ES181J
Vishay / Dale IMC1812ES181J
IMC1812ES181J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD