IMC1812ES121K
Mfr.Part #
IMC1812ES121K
Description
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD
Case Code (Imperial) :
Width :
3.2004mm
IMC-1812
Depth :
3.4mm
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
110mA
Current Rating :
110mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
110mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.4958mm
Military Standard :
Not
Material - Core :
Iron Powder
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
REACH SVHC :
Unknown
DC Current :
110mA
Test Frequency :
790kHz
Inductance :
120μH
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
Type :
Wirewound
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±10%
Inductance Tolerance :
10%
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current :
135mA
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Height :
4mm
Q Factor :
40
Datasheets
IMC1812ES121K
Vishay / Dale IMC1812ES121K
IMC1812ES121K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD