IMC1812ER3R9J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC1812ER3R9J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9UH 330MA 900MOHM SM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Iron Powder
Case Code (Metric) :
Published :
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
3.4mm
Composition :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
330mA
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
900mOhm Max
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Max DC Current :
330mA
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
330mA
Case Code (Imperial) :
Series :
IMC-1812
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Q Factor :
50
Test Frequency :
7.96MHz
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Inductance :
3.9μH
Length :
4.4958mm
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
Datasheets
IMC1812ER3R9J
Vishay / Dale IMC1812ER3R9J
IMC1812ER3R9J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD