IMC1812EB821K
Mfr.Part #
IMC1812EB821K
Description
FIXED IND 820UH 30MA 35 OHM SMD
Current Rating :
30mA
Inductance :
820μH
Width :
3.2004mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.4958mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Supplier Device Package :
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
3.2004mm
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Test Frequency :
790kHz
Current Rating (Amps) :
30mA
Max Operating Temperature :
125°C
DC Resistance (DCR) :
35Ohm Max
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Frequency - Self Resonant :
2.5MHz
Max DC Current :
30mA
Depth :
3.4mm
Datasheets
IMC1812EB821K
Vishay / Dale IMC1812EB821K
IMC1812EB821K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD