IMC1812EB6R8K
Mfr.Part #
IMC1812EB6R8K
Description
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2OHM SMD
Fixed Inductors
Depth :
3.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.4958mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Q @ Freq :
50 @ 7.96MHz
Current Rating :
285mA
Test Frequency :
7.96MHz
Inductance :
6.8μH
Material - Core :
Iron Powder
Max Operating Temperature :
125°C
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Width :
3.2004mm
Published :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height :
3.4mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current Rating (Amps) :
285mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Max DC Current :
285mA
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Datasheets
IMC1812EB6R8K
Vishay / Dale IMC1812EB6R8K
IMC1812EB6R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD