IMC1812EB390J
Mfr.Part #
IMC1812EB390J
Description
FIXED IND 39UH 150MA 4.5 OHM SMD
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.2004mm
Inductance :
39μH
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
3.4mm
Current Rating (Amps) :
150mA
Test Frequency :
2.52MHz
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Material - Core :
Iron Powder
Length :
4.4958mm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Max DC Current :
150mA
Current Rating :
150mA
Depth :
3.4mm
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
4.5Ohm Max
Factory Lead Time :
20 Weeks
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Datasheets
IMC1812EB390J
Vishay / Dale IMC1812EB390J
IMC1812EB390J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD