IMC1812EB181K
Mfr.Part #
IMC1812EB181K
Description
FIXED IND 180UH 102MA 9.5OHM SMD
Max Operating Temperature :
125°C
Frequency - Self Resonant :
5MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Tolerance :
±10%
Inductance :
180μH
Length :
4.4958mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Test Frequency :
790kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
102mA
Current Rating (Amps) :
102mA
Width :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
102mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Depth :
3.4mm
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
9.5Ohm Max
Height :
3.4mm
Datasheets
IMC1812EB181K
Vishay / Dale IMC1812EB181K
IMC1812EB181K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD