IMC1812BN82NK
Mfr.Part #
IMC1812BN82NK
Description
FIXED IND 82NH 450MA 400MOHM SMD
Current Rating (Amps) :
450mA
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Max DC Current :
450mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Non-Magnetic
Width :
3.2004mm
Length :
4.4958mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
50MHz
Height :
3.4mm
Frequency - Self Resonant :
700MHz
Q @ Freq :
40 @ 50MHz
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
450mA
Inductance :
82nH
Datasheets
IMC1812BN82NK
Vishay / Dale IMC1812BN82NK
IMC1812BN82NK datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD