IMC1812BN470J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMC1812BN470J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Material - Core :
Iron Powder
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Supplier Device Package :
Max DC Current :
140mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
IMC-1812
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
DC Resistance (DCR) :
5Ohm Max
Published :
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Mount :
Surface Mount
Width :
3.2004mm
Inductance :
47μH
Length :
4.4958mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
140mA
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
2.52MHz
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
3.4mm
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
140mA
Datasheets
IMC1812BN470J
Vishay / Dale IMC1812BN470J
IMC1812BN470J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD